سیاسفید

نقد فیلم رسوایی مسعود ده نمکی

گزارشي از اکران و نقد جديدترين ساخته ده نمکي در جمع طلاب حوزه علميه مشهد

جمعي از طلاب حوزه علميه مشهد شامگاه پنج شنبه فيلم «رسوايي» جديدترين ساخته مسعود ده نمکي را با حضور وي تماشا و نقد و بررسي کردند.«رسوايي» ماجراي دختري به نام «افسانه» است که مورد توجه همسايه ها ست. اين دختر به علت بدهي هاي پدرش در آستانه فروپاشي اخلاقي قرار دارد. او پس از ربودن سفته هاي پدرش هنگام فرار، با «حاج يوسف» روحاني زاهد محل آشنا مي شود.

اين فيلم از آن جا که در مسير داستان خود زواياي زندگي اخلاقي و رفتاري يک روحاني با بازي اکبر عبدي را دستمايه قرار داده است، به طور طبيعي حساسيت ها و توجه روحانيون و طلاب حوزه را به خود معطوف کرده است. چنان چه در اين برنامه نيز واکنش هاي متعددي در موافقت يا مخالفت با «رسوايي» از سوي حاضران به کارگردان ابراز شد، گرچه به نظر، تعداد موافقان بيش از مخالفان بود. آن چه در ادامه مي آيد گزارش خراسان از اين برنامه است.

ده نمکي و رسوايي

پس از نمايش فيلم با دعوت مسعود زارعيان به عنوان مجري و کارشناس، مسعود ده نمکي و حجت الاسلام والمسلمين جواهري استاد حوزه و دانشگاه به عنوان منتقد به جايگاه آمدند.مسعود ده نمکي در آغاز گفت: اگر کارگردان خود به مضموني که قصد بيان آن را دارد اعتقاد نداشته باشد، به طور قطع آن فيلم خوب از کار درنمي آيد.در عين حال مي بينيم که اين فيلم طي مدت اکران با استقبال طبقات مختلف مردم روبه رو شده و در همين مشهد تاکنون حدود ۵۰۰ ميليون تومان فروش کرده است. يعني تقريبا ۲۵۰ هزار نفر اين فيلم را تماشا کرده اند.ده نمکي به برخي واکنش هاي روحانيون به فيلم «رسوايي» هم اشاره و عنوان کرد: فيلم قبل از اکران عمومي براي ۳۰۰ نفر از امامان جمعه نمايش داده شد و با نظرسنجي که انجام داديم، ۸۵ درصد آن ها با فيلم موافق بودند. البته تعدادي نيز نمايش فيلم را تحريم کردند... يکي از امامان جمعه هم که فقط آنونس فيلم را ديده بود فيلم را تحريم کرد. به هر حال هر فيلمي که ساخته مي شود مخالفان و منتقداني دارد. اما معتقدم درباره «رسوايي» برخي مخالفت ها و حواشي فقط ناشي از سوءتفاهم ها بود.

اکبر عبدي و رسوايي

ده نمکي در بخش ديگري در پاسخ به سوالاتي که حاضران درباره اکبر عبدي مطرح کردند، اين را يادآور شد: معتقدم اکبر عبدي محبوب ترين بازيگر در ميان عامه مردم است و اين محبوبيت باعث مي شود مخاطب و تماشاگر ناخودآگاه نقش و شخصيت او را دوست داشته باشند. البته توانمندي هاي بالاي اکبر عبدي در ايفاي اين نقش را نمي توان ناديده گرفت. چنانچه بسياري از روحانيون که فيلم را ديده بودند، عنوان مي کردند که او به خوبي توانسته از عهده نقش خود برآيد.

الناز شاکردوست و رسوايي

بخشي از نقدهاي حاضران اين نشست به ده نمکي نسبت به نحوه بازي و کنش هاي نقش «الناز شاکردوست» بود که ده نمکي پاسخ داد: بسياري از انتخاب هاي ما بين بد و بدتر است. به هر حال من نمي توانستم چنين نقشي را در يک شخصيت باحجاب ارائه کنم. اگر چنين کاري مي کردم باز شما به من انتقاد مي کرديد چرا براي اين شخصيت از يک «باحجاب» استفاده کرديم. ضمن اين که سينما با مقوله نوشتار متفاوت است و پيام ها را بايد با المان ها و نمادهاي بصري نشان داد. معتقدم درباره فيلم «رسوايي» بيش از اين موارد بايد به اقتباس هاي قرآني و احاديث و رواياتي که ضمن داستان تصوير مي شود، توجه کرد.

ما و رسوايي

کارگردان رسوايي در ادامه درباره شخصيت روحاني فيلم «حاج يوسف» به طرح مطالبي پرداخت: «حاج يوسف نه برصيصاي عابد است و نه شيخ صنعان. بلکه او يک روحاني زاهد و وارسته اي است که در موقعيت ابتلا و امتحان از آبروي خود هزينه مي کند. ما درباره «رسوايي» بايد اين سوال را از خودمان بپرسيم که چرا ما «حاج يوسف» نمي شويم.من گمان نمي کنم در اين فيلم تصوير غريبي از روحانيت نشان داده ام که اگر يک روحاني اين گونه نباشد جاي سوال دارد. تلاش کردم يک روحاني ايده آل را به تصوير بکشم.»گزارش خراسان حاکي است، حجت الاسلام جواهري نيز ضمن تقدير از فضاي کلي فيلم نقد هايي را مطرح کرد که ده نمکي به نقدهاي وي پاسخ داد.

در حاشيه:

- برنامه و نمايش فيلم با يک ساعت تاخير آغاز شد.

- يکي از طلاب پس از طرح سوالش گفت: من «رسوايي» را ۵ بار در سينما تماشا کرده ام.

- يکي ديگر از حاضران خطاب به ده نمکي گفت: حاج يوسف چگونه روحاني زاهدي است که شب که خوردن تخم مرغ مکروه است تخم مرغ مي خورد.

د ه نمکي در پاسخ وي اين طور گفت: اگر مي دانستم چنين نقدي مي شود حتما يک نماي بسته از پياز سرسفره نشان مي دادم تا کراهتش برطرف شود.

- طي اين جلسه در چند مورد بحث ميان موافقان و مخالفان بالا گرفت که مجري آنان را به آرامش دعوت کرد.

- يکي از حاضران به ده نمکي گفت: مي گويند رسوايي کپي شده از يک فيلم ايراني قبل از انقلاب و يک فيلم خارجي است.

ده نمکي هم از وي پرسيد شما خودتان اين فيلم ها را ديده ايد که وي گفت: نه.
عکس ها؛ محسن اسماعیل زاده ـ ایسنا


رسالت ما نجات مردم است، نه عافیت خودمان/ علي رضا آزاد
برچسب‌ها: فیلم رسوایی, مسعود ده نمکی, حوزه علمیه, سینما, مسعود زارعیان
+ نوشته شده در  سه شنبه ۷ خرداد۱۳۹۲ساعت   توسط مسعود زارعیان  |